Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Senoz Esnaf  
Senoz Deresi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Animasyonlar | Anketler | Sitene Ekle | Mesaj Gönder | Sohbet | MircScriptİndir

HABER ARA


Gelişmiş Ara

EN ÇOK OKUNANLAR

Hemşehrimiz Amerika'da mermer atölyesi işletiyor

Çayeli Ormancık Köyünden hemşehrimiz Ahmet Beyaz, 'kaçak' olarak gittiği Amerika'da 'mermer atölyesi' işletiyor. Arıcılık ve marangozluk yapan Mustafa Beyaz'ın oğlu olan Ahmet Beyaz, mecerasını senozderesi.com'a anlattı.

Kategori  Kategori : Röportajlar
Yorumlar  Yorum Sayısı : 2
Okunma  Okunma : 3838
Tarih  Tarih : 11 Nisan 2009, 13:05

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çayeli Ormancık Köyünden hemşehrimiz Ahmet Beyaz, 'kaçak' olarak gittiği Amerika'da 'mermer atölyesi' işletiyor. Arıcılık ve marangozluk yapan Mustafa Beyaz'ın oğlu olan Ahmet Beyaz, mecerasını senozderesi.com'a anlattı. Tatil için köye gelen Ahmet Beyaz'la Pelat/Cenlipos Yaylasında konuştuk...

-Önce kendinizi tanıtır mısınız
Ben Çayeli Ormancık Köyü'nden Cermoğuli Mustafa'nın oğlu Ahmet Beyaz.

Amerika'ya ne zaman ve ne içi gittiniz?
Amerika'ya bir yük gemisiyle gittik. Ben Amerika'ya gittikten sonra gemiden kaçtım. Yani gemiye dönmedim. Önce gemiye girdik, orda çalıştık; değişik ülkelere gittik. En sonunda Amerika'ya yanaşınca orada, çalıştığım gemiden kaçtım. Bu anlattığım hadise, 1993 yılında gerçekleşti.

Türkiye'den ayrıldıktan sonra kaç gün sonra Amerika'ya ulaştınız?
Yaklaşık 6 ay sonra. 6 ay boyunca gemide çalışmaya devam ettim. Çalıştığımız gemi, doğrudan Amerika'ya gitmediği için gemide 6 ay boyunca çalışmak zorunda kaldım. Sonra çalıştığım gemiyi bir Türk firması satın aldı, ondan sonra o gemi Amerika'ya gitti, ben de oradan gemiden karaya çıkarak bir anlamda kaçmış oldum, bir daha gemiye dönmedim.
Toplam 14 senedir Amerika'da çalışıyorum. Şimdi kendime ait bir işyerim var. Mermer işiyle uğraşıyorum. Türkiye'den gelen arkadaşlara yardımcı oluyoruz. Yeterki Amerika'ya gelebilsinler. Elimizden gelen yardımı yaparız. Bizim götürmemiz çok zor şimdi. Hele 11 Eylül saldırısından sonra daha da zorlaştı.
Hemşehrilerimiz yeterki Amerika'ya gelsinler, yardım ederiz, çünkü ben gittiğimde bana da yardım ettiler. Biz de elimizden geleni yaparız. Hatta hiç tanımadığım kişiler bana yardım etti. Ben de iki üç arkadaşa yardım ettim, şu ana kadar. Yine yardım ederiz. Yeter ki Amerika'ya gelebilsinler.

Peki Amerika'ya gelmek kolay mı?
Gelmek kolay değil işte. Bu 11 Eylül'den sonra zorlaştı. Amerika da bence bir Müslüman memleketten farksız. Burada istediğin şeyi yapabilirsin, yani Müslümansan Müslümanların ne yapması gerekiyorsa, Hıristiyansan Hıristiyana göre ne istersen yapıyorsun, dinini yaşıyorsun yani. Dininde serbestsin. Bir de diyorlar ki 'biz sizi aç bırakmayız yeterki çalış.' Çalışan aç kalmaz. Amerika'daki işyerimizde çalıştıracak işçi bulamıyoruz. Tam bir yıl var ki işçi arıyoruz ama bulamıyoruz.

Bu mermer işi nerden çıktı, Türkiyede de bu işi mi yapıyordunuz?
Mermerciliğe orada başladım. Türkiye'de marangozluk yapıyordum, orada mermerciliğe başladım. Orada marangozculuk da yapabilirdim, ama çalışma kartımız yoktu, kaçak çalıştığımız için mermer işine girdik. Türklerin yanında çalışmaya başladım. Daha sonra büyük bir Amerikan şirketine girdim 5.5 yıl çalıştım. Sonra benim biraderi de Amerika'ya yanıma getidim. Türkiye'de o da marangozluk yapıyordu. Ona 'marangozluğu bırak mermer işinde çalış' dedim. Onu da yanıma aldırmak için biraz mermer işinden anlaması gerekiyordu. Kardeşim Mehmet de geldikten sonra başka büyük bir firmaya girdik. Orada bir yıl çalıştık. Sonra kendi işyerimizi açtık.

Peki oda mermer işleri nasıl, burası gibi mi, daha gelişmiş mi?
Tabi orası daha gelişmiş. Bu işe girmeden önce biraderime para gönderdim, Türkiye'de mermer işinde çalışması için. 2 yıl çalıştı, ondan sonra da istek yaptım ve biraderi yanıma aldım. Bu tabi 11 Eylül'den önceydi. Şimdi çok zor.

Senozlu Amerika'lılarla görüşebiliyor musun?
Tabi, devamlı gidiyoruz. Bizim köyden Latif Dilmen abi, kardeşi Osman abi, İsmail Balcı... bir sürü hemşehrimiz var. Onlarla görüşüyoruz. Senozlu çok. Bayramda falan bir araya geliyoruz. Bazen ben gidiyorum, bazen onlar geliyor.

Senozderesi.com için düşünceleriniz nedir?
Siteniz çok güzel, ama daha geliştirmek lazım. Bu da size bağlı. Ben bu sitenin gelişmesi için elimden ne gelirse yapmaya hazırım. Yeter ki daha geniş kapsamlı yapın bu siteyi. Türkiye'den, köyümüzden bütün haberleri burada buluyoruz. Yaylalarımızı, yaşlılarımızı görüyoruz, hasretimizi bir nebzecik gideriyoruz. Mesela kim vefat etti bu siteden öğreniyoruz. Çok memnunuz.

Senozderesi.com olarak sizin vasıtanızla biz de Amerika'daki bütün hemşehrilerimize başarılı bir iş haytı diliyoruz, teşekkür ediyoruz.

Asıl biz teşekkür ediyoruz, sağ olun...

Senozderesi.com haber merkezi (24/08/2007)
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 2 yorum yazılmıştır.

aliriza bolukbas [ 22 Haziran 2012, 03:32 ]
mehaba guzel kardesim ben aslen gumushaneliyim mermerciyim suan wisconsindw ikamet ediyom milvauke deyim 5 ay oldu abd ye yazinizi okudum beni ararsaniz sevinirim 1 773 796 16 63
ALİ BAŞOL [ 24 Aralık 2010, 23:57 ]
merhabalar. Bu haberi yeni okuma fırsatı buldum. Mermer ustasıyım. kendimi ifade edebilecek anlaşabilecek kadar da ingilizceye sahibim. Eğer usta ihtiyacı var ise bana ulaşabilirsiniz. cevaplarınızı bekliyorum Tel: 0 544 382 42 60 bana bu numaradan ve e-mail adresimden ulaşabilirsiniz. Teşekürler iyi akşamlar

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Röportajlar

En Çok Okunan Haberler

Senoz Vadisi’nin çektikleri...01 Aralık 2018
RadyoSenoz
 
İSTEK GÖNDER

FOTOĞRAF GALERİLERİ

Yayınlanan yazıları kaynak göstererek yayınlamak serbesttir. © Copyright 2004-2009
Yazar Girisi | Altyap: MyDesign Haber