Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Senoz Esnaf  
Senoz Deresi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Animasyonlar | Anketler | Sitene Ekle | Mesaj Gönder | Sohbet | MircScriptİndir

HABER ARA


Gelişmiş Ara

EN ÇOK OKUNANLAR

Ğazar Osman amcayı dinledik

Rize, Çayeli, Çataldere (Hahonç) Köyünden olan hemşehrimiz Osman Ayar amca, (Ğazar Osman) yıllar önce Samsun Çarşamba'ya göç etmiş.Bir vesile ile gittiğimiz Çarşamba 'çiftlik'te Osman Amca ile görüşüp sohbet ettik.

Kategori  Kategori : Röportajlar
Yorumlar  Yorum Sayısı : 1
Okunma  Okunma : 3182
Tarih  Tarih : 18 Mayıs 2012, 14:28

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rize, Çayeli, Çataldere (Hahonç) Köyünden olan hemşehrimiz Osman Ayar amca, (Ğazar Osman) yıllar önce Samsun Çarşamba'ya göç etmiş. Bir vesile ile gittiğimiz Çarşamba 'çiftlik'te Osman Amca ile görüşüp sohbet ettik. Buyun sohbetimize:

*Osman amca, buraya, Çarşamba'ya nasıl geldin, anlatır mısın?
Ne bileyim. Yetimoğlu Hakki bizden önce gelmişti, burdaydi. O tavsiye etti. Gelduk, Komil ilen baktuk. Burayi baktuk. Bure hep mısır ekelmişti. Hauriye bi incir vardı. Bi tane incir aldım da, buradaki yarıcı, Alipaşa bağerdi bağa. Dedim senin a... (burada bir küfür var, sansürledik!) [Yanındakiler, "Soğma, bunu yazacaklar" deyince, Osman dayı da, "Duysun da..." dedi, aldırmadı.]
Sonra, gelduk, baktuk. Gittik geri, Çayeli'ne. Başladuk köydeki mallarımızı satışa.

*Kaç yılındaydu bu satış?
1960 senesinde. Köydeki araziyi satıp buraya yerleştik. Bi tane bine yoğudi bunda. Bi tane anbar vardı, ebiri hep boştu. Haunda (eski evi gösteriyor) 15 sene durmişim. Bunu ben yaptım.

*Osman Amca, bu naliya (serander/nalya) nereden geldi buraya?
Çataldere'den da. Hahonç'ten yani.

*Bu naliyayı yapan ustayı tanır misin?
Bilurom. Teyfur Usta yapmış. Habu Cemal ulerun babası idi, Yetimoğlu... Melekom'dan.

*Nasıl gitti hayat? Neler ektiniz, neler biçtiniz?
Biz mısır ektuk. Misir daha bu kadar olurdi. (Eliyle mısırın büyüklüğünü anlatıyor.) Ooo, çok mısır olurdu. Naliye (senrender) ağzina kadar dolardi.

*Naliyeyi nasıl getirdiniz buraya?
Çayeli'nde ormaniyeye müracaat ettim. Geldi baktiler, izin verdiler. Arka ilen, omuz ilen ve eğratluğulen duze kadar, (Çataldere'nin köy meydanına) indurduk. Sonra kamyona koyduk, buraya Çarşamba'ya getirdik.
Habureler hep boş idi. Buralarda başka naliya yokti. Neler oldi, neler oldu... Akluma gelmeyi ki...
Ehtiyarladuk, ehtiyarladuk... 87 yaşineyim.

*Hahonç'a en son ne zaman gittiniz?
4 sene önce gittim. Ondan sonra gitmedim.

*Sen bir de burada, Çarşamba'da muhtarlık yapmışsın. Nasıl oldu da göçerek geldiğin bu köyde muhtar olabildin?
Ne bileyim, seçtiler işte. [Biri diyor ki, "Demek ki köyde başka adam yoğidi." Herkes gülüyor] Ey gidi... Muhtar olunca tabanca aldım. Hala dureyi. Ruhsatı da var, bulundurmaya bindi şimdi.

*Köydeki arkadaşların kimdi?
Arkadaşlarımın çoği eldi. Cevit Hüseyin, Yılmaz Balcı, Cevit Ahmet, Köse uşakler, hepsi arkadaşımdı ama hep unuttum.

*İzzet Akçal'la (merhum, eski Rize milletvekili) arkadaşlığın oldu mu? Aynı köydensiniz...
Eyi adom idi. Ne bileyim. Gelur köye, evi vardı, çıkardı evine. İnerdi camiye. Cami, ondan sonra yapıldı. Önceden yoktu, cami onun zamanında yapıldı.

*Yaylaya gider miydin?
Ooo, çok giderdim. Mahrabudam'a (şimdiki adı: İncesu) giderdik. Çobanluk, çobonluk, ey gidi çobonluk... Ey gidi çobonluk... Ah gidi çobanluk, ah!

*Kaç tane seğerunuz vardi?
22 tane seğer vardı. Kater de vardı, katersuz olur miydi? Katersuz olmaz.

*Çobanlıkta neler yapardınız?
Ben o zamanlar ufağidum. Ne bileyim. Unuteyirum ya... Çok horon oynarduk. Tulumci vardı. Arka dereden idi. Gürgendere'den... Çağırankaya'ya son zaman gittum. Ey gidi... Ey gidi günler, ah gidi günler, ah! Bi geri gelsa... Bi geri gelsa...

*Çocukluğunuzda camiye gidebildiniz mi? Hocanız var mıydı, kimdi?
Şey, Vasap İsmail hocamızdı. Hoca o idi. Ey gidi... Vasap İsmail hocamız mısır pişirmağa bitane idi. Sutli mısır çok vardı. Bize beyer tone verurdi. Ah gidi günler, ah. Evde yapardı bunları.
Kur'ân okumayı öğretirken kapıda bekçi tuttururdi. Bekçi olurdu. Candarma gelursa, biz hemen yeni yazı kitaplarını elimuza alurduk. Eskileri; yani elif-bayı saklarduk. Ey gidi...

*Sen okurken hiç jandarma gelip baskın yaptı mı?
Geldi, geldi. Geldi, ama bişey çıkmadı. Vasap İsmail'i şikâyet ettiler. Kürt Mehmed derdiler, o şikâyet etti. Kürt Mehmet de bizim köydendi, ama Halk Parti'liydi. Şikâyet edilince köye jandarma geldi. Onlar da elif-baları buldu. Sonra bizim eve gelduk. Anama dedum ki, "Ana bi yeme hazırla, yemek yiyecağuk."
Hocayı aşağı gödürmeye bırakmadık. Oğretmene yalvardum. Sonra köyün bekçisi vardı, onlar da selahiyetliydi ha! Köydeki öğretmen Mehmet isminde biriydi. O da beş vakit namazını kılardı. Köyün bekçisi de Bozun İbrahim idi. Hep çağerduk uleri. Onbaşı geldi, bizim odiye mahkemeyi kurduk. Bi yemek yeduk. Öğretmene deduk ki, "[Vasaf İsmail için] Hocam bu fakir adamdur. Bunu idare edelum. Aşağı (Çayeli'ne) göndermedik, bir şey yok diye rapor tutuldu. Öğretmen biraz çekindi, "Olur mu öyle?" dedi. Ben de "Olur, niye olmasın" diyerek onu ikna ettim. Muhtar da Yakupoğlu Salim idi. Onlar da bana destek oldu. Eleli kaç sene oldu... Uler hep öldi...

*İstanbul hayatın var mı?
Var, hem de nası... Ben pişiricilik yaptım, oradan emekli oldum. Bizim Ahmed'un furuni vardı Arnavutköy/Bebek'de. Orada çalıştım.

*Hemşehrilerimize bir mesajın var mı?
Hepsine bol bol selam gönderiyorum. Tanıdıklara selam, tonimeyenler bişe yok. (Görüşen: F.Çakır)
*
senozderesi.com haber merkezi


Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 1 yorum yazılmıştır.

turhan yazıcı [ 27 Ocak 2014, 20:21 ]
Allah rahmet eylesin yaklasik bir sene once kayip ettik kendisini.mekani cennet olsun

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Röportajlar

En Çok Okunan Haberler

Mevsim kış ve biz üşümüyoruz bile!29 Ocak 2019
RadyoSenoz
 
İSTEK GÖNDER

FOTOĞRAF GALERİLERİ

Yayınlanan yazıları kaynak göstererek yayınlamak serbesttir. © Copyright 2004-2009
Yazar Girisi | Altyap: MyDesign Haber