Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Senoz Esnaf  
Senoz Deresi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Animasyonlar | Anketler | Sitene Ekle | Mesaj Gönder | Sohbet | MircScriptİndir

HABER ARA


Gelişmiş Ara

EN ÇOK OKUNANLAR

Senoz Vadisi cennet mi olacak cehennem mi?

Senoz Yöresi Derneği Başkanı Bahattin Boncukçu, Rize’de 28 Eylül 2017 gece yarısı başlayıp lokal bazlı iki gün boyunca yağan yağmurun özellikle Çayeli ilçesine bağlı Senoz Vadisinde telafisi yıllarca sürecek, vadi halkının yaşamını zorlaştıran felaketlere sebebiyet verdiğini ifade etti.

Kategori  Kategori : Haberler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 1
Okunma  Okunma : 2188
Tarih  Tarih : 14 Ekim 2017, 21:28

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rize İli Çayeli İlçesi Senoz Yöresi Derneği Başkanı Bahattin Boncukçu açıklamasında, “Şiddetli yağmurun neden olduğu sel ve heyelanlar bir canımızın yitmesine, yaralanmalara, yıkılan ya da oturulamayacak derecede riskli duruma gelmiş evlere, yüzlerce dekar çay bahçelerinin, tarlaların yok olmasına, vadide bugüne kadar yapılmış yol ve altyapı çalışmalarının büyük oranda tahrip olmasına neden oldu. Yaşanan her felaket sonrası yaptığımız gibi sadece, yaraların sarılması, mağduriyetlerin giderilmesi ne donuk zorunlu görevlerimizden önce bu durumun nedenlerinin sorgulanması, gelecekte aynı felaketleri yaşamamak için nelerin yapılması gerektiğini, doğaya uyumlu iş ve eylemleri belirleyip, yanlışlardan hızla uzaklaşmamız gerektiğini başta yöneticilerimiz olmak üzere herkesin görmesini diliyoruz.” dedi.

Koca vadi 3-5 iş adamının rant hesabına kurban edildi

Senoz Yöresi Derneği Yönetim Kurulu olarak felaketin ardından köy muhtarlarıyla birlikte bir hafta boyunca zarar gören vatandaşların durumunu tespit ederek kayıt altına aldıklarını ve ilgili makamlara ulaştırmaya çalıştıklarını belirten Başkan Boncukçu, “Senoz vadisindeki tahribatı engellemek için gerek STK’lar ve gerekse birey olarak yaşadığımız son felaketi yıllar öncesinden öngörüp ilgili makamları uyardık. Vadideki geleneksel mimariye aykırı gelişi güzel yapılaşmanın, altyapı-yol tesisi faaliyetlerinin, taş ocaklarının, kum-mıcır eleme tesislerinin, HES projelerinin vadi doğasını nasıl tahrip edeceğini ön görerek, bizler gerek demokratik haklar çerçevesinde ve gerekse hukuki süreçlerle uyarı görevimizi yaparak duyarlılığımızı ortaya koymuşuz. Onlarca yargı kararına rağmen ne yazık ki, kanun koyucular-ülkeyi yönetenler ikna edilememiş, koca vadi 3-5 iş adamının rant hesabına kurban edilmiştir.” dedi.

Senoz Vadisi artık cehennem çukuru olacak demektir

Senoz Vadisinde yanlış ve bilinçsiz uygulamalar noktasında mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade eden Boncukçu, “Üç gün önce 15. Davayı açtık. Dava dilekçemizde dedik ki; projelerin tek tek çevresel etki değerlendirmesine (ÇED) tabi tutulması yanlış bir yaklaşımdır ve bu konuda kesinleşmiş yüksek yargı kararı vardır. Bunu görmezden gelemezsiniz. Bizler vatandaş olarak nasıl hukuka uyuyorsak, bizzat hukuku tesis etmesi gereken kurumlar da kesinleşmiş yargı kararlarına uymak zorundadır. Çünkü adalet, özellikle doğa hakkını gözeten adalet siyasete veya ranta kurban edilecek bir olgu değildir. Yüksek eğimli yamaçlarda hes projelerine düşü yüksekliği oluşturmak için yapılan kazılar, çıkan hafriyatın yamaçlara, dere yataklarına dökülmesi, dere yatağının kesitlerinin değiştirilmesi, dere yatağı tabanının stabilitesiyle oynanması, taşocakları, kum ocakları, yapılaşma, yol su gibi diğer altyapı tesislerinin bugüne kadar uygulandığı şekliyle bundan sonra da yapılacak ise bundan tek sonuç beklenir. Cennetten bir köşe olan Senoz Vadisi artık Cehennem çukuru olacak demektir.” dedi.

Cumhurbaşkanımız Senoz Vadisini lütfen bir gezin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mesaj göndererek, Erdoğan’dan Senoz Vadisini gezmesini talep eden Başkan Boncukçu, “Sayın Cumhurbaşkanımız Senoz Vadisini lütfen bir gezin. İnanın işadamı, siyasetçi ve bürokratların yıllardır sizi kandırdığını göreceksiniz. Bizlerin, yanlış planlamalarla tehdit edilen ata topraklarını, yaşam alanlarını korumak dışında hiçbir gayesi yoktur. Önümüzde, arkamızda herhangi bir kurum, kuruluş, örgüt ya da yabancı Devlet yoktur. Siz de takdir edersiniz ki, Doğu Karadeniz sadece Uzungöl ve Ayder’den müteşekkil değildir. En az onlar kadar, hatta onlardan daha güzel vadiler, bölgeler vardır. Bu güzelliklerin birer Ayder, Uzungöl olmasına müsaade etmeyeceğinize inanıyor ve güveniyoruz. Bu vadide canlı yaşamın devam etmesini istiyor ve inanıyorsak, hem geçmişte yapılanları hem de bundan sonra yapılması planlanmış ve planlanacak olan bütün faaliyetlerin yeniden bütüncül bir yaklaşımla ele alınma zorunluluğu vardır. Yaklaşık 45 km uzunluğundaki bir vadinin dere yatağında bozulmayan belki sadece 7-8 km’lik alpin sonunda kalan yukarı havza bölgesidir. Bu yükü bu vadi kaldıramaz, bunu görmek ve anlamak zorundayız.” şeklinde konuştu.


Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 1 yorum yazılmıştır.

Senozlu2 [ 16 Ekim 2017, 13:46 ]
Lafı uzatmaya gerek yok..vadinin kaderi ile ülkeninin kaderi örtüşüyor..Rant varsa sat gitsin. Siyasilere taassup derecesinde bağlanma, yoreyi tanimayan ve önemsemeyen isadamlarina ihale verip doğayı katletme.. Cumhurbaskanina ne soyleyeceksiniz..Yeşil yol adiyla tüm dogu karadeniz turizm bahanesiyle paraya cevriliyor.kendimizi kandirmayalim artik.kendimiz ettik kendimiz bulduk.bunlar daha iyi günler.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Haberler

En Çok Okunan Haberler

Umut yarını değiştirme çabasıdır!07 Temmuz 2019
RadyoSenoz
 
İSTEK GÖNDER

FOTOĞRAF GALERİLERİ

Yayınlanan yazıları kaynak göstererek yayınlamak serbesttir. © Copyright 2004-2009
Yazar Girisi | Altyap: MyDesign Haber