Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Senoz Esnaf  
Senoz Deresi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Animasyonlar | Anketler | Sitene Ekle | Mesaj Gönder | Sohbet | MircScriptİndir

HABER ARA


Gelişmiş Ara

Kaptanpaşa, kaymakam yetiştirmeye devam ediyor

Senozlu genç hemşehrimiz, 2011'in 'kaymakamlık sınavı 1.si" Bünyamin Karaloğlu ile sohbet ettik.

Kategori  Kategori : Röportajlar
Yorumlar  Yorum Sayısı : 11
Okunma  Okunma : 7221
Tarih  Tarih : 22 Mart 2011, 21:30

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Tarihi, mazisi sağlam olan köyümüzün şanını devam ettiriyoruz" diyen genç arkadaşımıza başarılar dileyerek sohbetimizi aktarıyoruz:


*İlk önce sizi bir tanıyabilirmiyiz
1987 yılında Rize merkezde doğdum. Çayeli kaptanpaşalıyım. Zeki-Ayşe Karaloğlu’nun oğluyum.  İlkokulu Rize İslâmpaşa ilk okulunda, ortaokulu Rize Anadolu İmam Hatip Lisesinde, liseyi de Rize Anadolu Öğretmen Lisesinde bitirdim. 2005 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesini kazanarak, 2009 yılında bu fakülteden mezun oldum. Ardından 4-5 ay Amerika’da dil eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Ankara’ya yerleştim .17 ay KPSS ve kaymakamlık sınavlarına hazırlandıktan sonra 16 Ocak 2011 tarihinde yapılan kaymakamlık sınavını Türkiye 1.si olarak kazandım.

*Nerden çıktı bu kaymakamlık işi?
Değerli büyüklerimiz Münir Karaloğlu, Burhan Karaloğlu ve Yusuf Karaloğlu bu konuda bize öncülük ettiler. Zaten ben üniversitenin 2-3. sınıfındayken kararımı vermiştim. Münir abi de Yusuf abi de kaymakamlık sınavına çalışmamı istediler. Aktif karakterli bir insan olduğum için 'bu mesleği iyi icra edersin' dediler. E tabi gerek yaş olarak daha yakın olduğumuz için, gerekse iş yükü bakımından Münir abiden daha rahat olduğu için Yusuf abi benimle daha çok ilgilendi. Yanına aldı, mesleği yerinde tanıttı. Ankara’ya yerleştiğim zaman devamlı bizi takip etti. Arkadaşlarıyla tanıştırdı, yol gösterdi. Telefonla nasihatlerde bulundu. Biz de 17 ay boyunca günde 10-11 saat çalışmayla sonuca ulaştık ve Allah nasip etti kazandık.

*Kaptanpaşa’dan vali, kaymakam, avukat, çok çıkıyor, bu nasıl oluyor?
Kaptanpaşanın tarihi eskidir. Büyük dedelerimiz, köye de adını veren Kaptanpaşa
(Damat Mehmet Ali Paşa) Osmanlı İmparatorluğunda Kaptan-ı Deryalık, Sadrazamlık yapmış biridir. Biz de tarihi, mazisi sağlam olan köyümüzün şanını devam ettiriyoruz. Zaten bir köyden birkaç kişi çıktığı zaman, bunlar örnek alınır. Biz de değerli büyüklerimizi takip ediyoruz. Burhan abi, Münir Abi, Yusuf abi, bize güzel örnekler oldu. Allah nasip eder inşallah, koymuş oldukları Çıtayı daha da yükseklere çıkarırız.

*Köyle aranız nasıl, köye gidebiliyor musun?
Ben 2004 yılına kadar Rize’deydim genelde. Babam Rize merkezde din görevlisi olduğu için biz de onun yanında kalıyorduk. Bayramlarda ve diğer zamanlarda babaannemi ziyaret amaçlı giderdim. Bu zamana kadar köyü çok tanımadım.  Sonra 2004 yılında ilk senemde üniversiteyi kazanamadım. Babam da beni köye çalışmaya yolladı. İnşaat vardı o zaman. 50 gün Rize merkeze hiç inmedim. Hep köyde kaldım. İşte o zamanlarda köyle çok iç içe oldum, köyü ve köy ahalisini tanıdım. Çalışmak zordu ama şimdi iyi ki diyorum orda kalmışım ve köyümü tanmışım. Şimdi herkesi tanır bilirim. Beni de tanırlar.

*Görev yeri nasıl belli oluyor?
Şu anda kaymakamlığı kazandım, belirli stajları var, aday olarak bir ile atanıyoruz, sırasıyla yurtiçinde birçok yerde staj görüyoruz. Sonra İngiltere veya ABD'de dil eğitimine gönderiliyoruz. Döndükten sonra son olarak kaymakamlık kursuna alınıp mezun oluyoruz ve asaleten bir ilçeye kaymakam olarak atanıyoruz.

*Başka söylemek istediğin bir şeyler var mı?
Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim: Oturduğun yerden olmuyor bu sınavı kazanmak. Çok emek vermek gerekiyor. Bu sınavlardan başka hiçbir şey düşünmüyorsun. Bir hatıramı anlatayım. Kaymakamlık sınavına girecektik. Sınavdan 2 gün önce gece rüyamda il genel meclisinde meclis üyesiyim, parmak kaldırıp oy kullanıyorum. Kararları valiye yolluyoruz. Namaz vakti aradı annem, “Sabah namazına kalk" diye. Ben de “Vali bey gelecek. Vali bey geldikten sonra kalkacağım demişim”. Tabi ben hatırlamıyorum. Sonradan annem anlattı bana.
Yeri gelmişken şunu da belirteyim: Bu sınava çalışmak kadar manevi hava da önemli. Annenin, babanın, sevdiklerinin dualarını alabilmek çok önemli. Sadece çalışmayla yürümüyor bu işler. Nasip…
Son olarak da sınav süresince Ankara’da uzmanlık eğitimi gören çok sevdiğim hem akrabam hem dostum Dr. Furkan Karaloğlu’na desteklerinden dolayı minnettarım. Bana çok destek olmuştur. Ve sınavlara hazırlanan ve hazırlanacak olanlara başarılar diliyorum.

*Son olarak www.senozderesi.com’u nasıl buluyorsunuz
Çok güzel bir hizmeti icra ediyorsunuz. Devamlı takip ediyorum. Senoz'da neler oluyor haberdar oluyoruz. Tanımadığımız insanları tanıyoruz. Bizler de yaşadığımız müddetçe destek olmaya çalışacağız. Bu hizmeti sürdürmenizi diliyoruz...
*
senozderesi.com haber merkezi


Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 11 yorum yazılmıştır.

burçin durmuşoğlu [ 29 Mart 2011, 01:48 ]
allah yolunu açık etsin arkadaşım...çok başarılı olacağına inanıyorum...tebrik ederim ...
suleymankuçuk [ 25 Mart 2011, 10:40 ]
sevgılı kaymakamım başarın mutlulugumuzdur tebrıkler kaptanpaşa yenı degerlerıyle daha çok adını duyuracaktır elbet ulkemızın manevı ve mıllı degerlere baglı kişilere ıhtıyacı vardır sıze bırakılan degerlerı çoğaltarak korumak aslı gorevınız olmalıdır dunya tercıhlerı çoktur asılolan üstün ahlaklı tercıhtır sevgı tümyolları açar.ilgi vebecerı başarı getırır.güneşlenmek ısteyen golgeden çıkmalıdır.enkalbı duygularımla tebrikeder dareyn saadetı dılerım s.küçükmüftü
SİMGENUR GÜZEY [ 23 Mart 2011, 20:07 ]
helal olsun Bünyamin. başarılarının devamını diliyoruz =)

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Röportajlar

En Çok Okunan Haberler

“Kıyamam çocukluğuma!”20 Mart 2018
RadyoSenoz
 
İSTEK GÖNDER

FOTOĞRAF GALERİLERİ

Yayınlanan yazıları kaynak göstererek yayınlamak serbesttir. © Copyright 2004-2009
Yazar Girisi | Altyap: MyDesign Haber