Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Senoz Esnaf  
Senoz Deresi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Animasyonlar | Anketler | Sitene Ekle | Mesaj Gönder | Sohbet | MircScriptİndir

HABER ARA


Gelişmiş Ara

EN ÇOK OKUNANLAR

İNCESU (Eski adı: Marbudom)

İlçe merkezinden uzaklığı 45 kmdir.

Kategori  Kategori : İncesu
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 5780
Tarih  Tarih : 09 Nisan 2009, 21:14

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


"Kar sadece yolumuzu kapamıyor, gözümüzü kulamızı dış dünya ile tüm bağlantılarımızı kapatıyor. Anlayacağınızisimiz Allah "a kalmış yedi ay boyunca... Bu arada kar çığı olan bölgelerden acele ve sessiz bir şekilde geçinmemiz gerekiyor."Çayeli'nin çatısında bir köy. Aslında yayla konumunda bir köy, yani orman dışı Çayeli'nden uzaklığı 45 km rakımı2280 m 34 haneli 143 nüfuslu olan bu köyün bir camisi birde okulu vardır. Ancak okulda eğitim öğrenim yapılmamaktadır. Gelir kaynakları hayvancılık ve arıcılıktır. Okuma yazma oranı % 90'ın üzerindedir. Muhtarlık görevini Hasan Yükselyapmaktadır. Konumundan da anlaşılacağı üzere oldukça sorunları olan bir köy, Sorunların basında ulaşım geliyor,doğal olarak beraberinde bir çok sorun ardından geliyor, Siz değerli okuyucularımıza Nisan ayında İncesu'ya (marbudam)yaptığımız yolculuğu anlatırken dilimiz döndüğünce încesu'nun güzelliklerim ve sorunlarım dile getireceğiz.
 
Güzel bir Nisansabahı İncesu'ya (marbudam) gitmek üzere yola çıkıyoruz. (Amacımız İncesu'nun tarihi Camisi'nin fotoğraflarım çekipVakıflar' m bu tarihi camii' in dikkatim çekmesi ve caminin vakıflar tarafından onarılmasını sağlamak. Ve bunu sağlamanınmutluluğunu yaşıyoruz.) Jeep ile ancak Çimeros'a kadar çıkabiliyoruz. Arabayı orada bırakıp yola yaya devam etmek zorundakalıyoruz. Çantalarımızı alıp yola koyuluyoruz. Yol boyu o doyulmaz güzelliklerin tadına varmaya çalışırken sorunlar bir bir önümüze çıkıyor, bir yandan da sepetiyle çoluk çocuğuna bir şeyler götürmeye çalışan Mehmet Ali Demirci sorunlarımve çektiği sıkıntıları sıralıyor. İşte görüyorsunuz neler çekiyoruz diyerek söze başlıyor, Bu durumu yaşamayanlar bizlerianlamıyor anıyorum, anlasalar bizleri böyle yolsuz, kendi halimize biçare bırakmazlar. Ankara'dakiler bu insanlar ne yaparlarne ederler hastaları olduğunda hastayı şehre nasıl götürürler, elektrikleri, telefonları var mı, dış dünya ile bağlantı kurabiliyorlarmı? BİZ nasıl yaşıyoruz biliyor musunuz? Benim dilim yetmez anlatmaya ifade edemem yaşadığımız zorlukları. Bizleri anlamakİsteyenler bir gününü bizlerle geçirmeli. Sizler bu yerleri sadece yazları görüyorsunuz. Ya yedi ay insan yüzü görmeyen bizlerkare Kar sadece yolumuzu kapamıyor, gözümüzü kulamızı dış dünya ile tüm bağlantıları mızı kapatıyor. Anlayacağınız isimizAllah'a kalmış yedi ay boyunca. 
 
Bu arda kar çığı olan bölgelerden acele ve sessiz bir şekilde geçmemizi söylüyor. Bizler buzorlu yolculuğa biraz korkulu ve düşünceli bir halde devam ediyoruz,Yaklaşık 2.5 saat sonra Incesu'ya ulaşıyoruz. Daha terimiz soğumadan Kazım Azar ile beraber camiinin fotoğraflarımçekiyoruz. Kazım abi; Kemal Şukas'ın başkanlığım yaptığı İncesu Köyü Güzelleştirme ve Geliştirme Demeği'nin genelsekreterliğim yapıyor. Kazım ahinin İncesu için fedakar hane çabalar içinde olduğu her halinden belli. Bizimle birlikte o zorluyolu kat etmesi için her türlü Özveride bulunması bunun bir göstergesi.Kendi olanaklarıyla nereye kadar gidebilir. Hadivakıflar köyün camisini onarıyor. Sorunlar bununla bitmiyor ki! Dağ turizmi, yayla turizminin revaçta olduğu şu günlerdeyaylalarımızın yolları perişan, yaylacılarımız perişan yayla evleri viran, çoğu yaylalar ulaşım güçlüğü sebebiyleşen değil.İşte kazım abi ve onun gibi binlerce yaylacı aynı nidayla haykırıyor; Siz sayın büyükler artık duyun bizi, görün halimizi.Bu doğa harikası bu doyulmaz güzelliği gelin hep birlikte yaşatalım. Yaylalarımız hep şen, yüzümüz güleç olsun.Camideki işimiz bittiğinde Kazım abi ile beraber bir evde misafir oluyoruz. Evde birkaç genç arkadaşla tanışıyoruz,Bize yedi aydır ilk defa farklı bir insan yüzü gördüklerim söylüyorlar. Onlara kış boyunca ne yaptıklarım soruyorum, cevapçok ilginç "hiiç". Dış dünyadan bihaber. Peki diyorum hasta olunca ne yapıyorsunuz?. 
 
Bir keresinde yaşlı bir ninemizhastalandı ona elimizdeki ilaçlardan verdik, her halde ilaçların miadı dolmuş olacak nine komaya girdi. Bizde apar topar birsal yapıp nineyi Rize'ye götürmeyi başardık midesini yıkadılar bir hafta hasta hane de kaldı çok şükür bir şey olmadı.Incesu'nun sorunlarına dalıp güzelliklerinden bahsedemedik. Aslında Servet Çomoğlu'nun "Sevdalı Dağlar" adlı şiirindesöylediği gibi "Burada dil suskundur doğa seslerin mha" kanaatimce güzellikler kelimelerle ifade edilemez bu yüzden,anlatılamaz güzellikleri sınırlı bir şekilde fotoğraflarla sizlerin takdirine sunuyorum. Çerçevenin dışı bence daha güzel gelin bugüzelliği kendi gözünüzle görün. Çoğu încesu'yu yayla bilir tekrar söylüyorum İncesu (Marbudam) bir köydür. Sayın KöyHizmetleri, sayın YSE, sayın bürokratlar, sayın vekiller İNCESU (MARBUDAM) bir köydür! Ne kadar uzak olursaolsun, ne kadar yüksekte olursa olsun biz Çayelililer Çatımızdaki köye sahip çıkacağız.
Muhtar: HASAN YUKSEL 0464 5327276
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

İncesu

En Çok Okunan Haberler

Mevsim kış ve biz üşümüyoruz bile!29 Ocak 2019
RadyoSenoz
 
İSTEK GÖNDER

FOTOĞRAF GALERİLERİ

Yayınlanan yazıları kaynak göstererek yayınlamak serbesttir. © Copyright 2004-2009
Yazar Girisi | Altyap: MyDesign Haber